Ząbkowska 2 i 4 – popękane ściany i coraz gorszy stan kamienicy

Ząbkowska 2 i 4 – popękane ściany i coraz gorszy stan kamienicy

 

Przez budowę Praskiego Centrum Kreatywności oraz przez ruch tramwajowy na ul Targowej, Ząbkowska 2 i 4 ma poważny problem. W kamienicy pękają ściany, coraz trudniej domknąć drzwi, a mieszkańcy boją się o swoje bezpieczeństwo.

Drzwi się nie domykają, więc je podpiłowali.

Według mieszkańców, z którymi rozmawialiśmy na miejscu, problemy w kamienicach spowodowane są głównie pracami budowlanymi przy Centrum Kreatywności, inwestycji przylegającej prostopadle do budynku Ząbkowska 2 i 4.

Mąż wczoraj spiłował trochę progu pod drzwiami, żeby można było swobodnie otworzyć drzwi, dziś ponownie musiał piłować bo problem powrócił. Mam dzieci i najbardziej mnie przeraża, że drzwi antywłamaniowe, które mają nas chronić, mogą stać się dla nas śmiertelnym niebezpieczeństwem w chwili, kiedy nagle trzeba będzie opuścić lokal np. w wypadku pożaru – alarmuje Dorota w wywiadzie dla TVN Warszawa.

Na odpadające się tynki i psujące się drzwi uskarżają się też mieszkańcy kamienicy przy Ząbkowskiej 4.

Zbigniew, który mieszka na parterze, w ogóle nie zamyka drzwi na noc. – Nie chcą się domknąć. A jak je zamknę, to muszę potem wyważać, żeby je otworzyć – mówi.

– Ludzie wzywają ślusarzy i stolarzy. Cudują, regulują, podnoszą, wymieniają – opisuje jeden z mieszkańców. Jak tłumaczy w rozmowie z nami, lokatorzy kamienicy wszystkie te prace wykonują na swój koszt.

– 2 tygodnie temu zamówiłam serwisanta i naprawił mi te drzwi, ale już zaczynają z powrotem opadać – żali się Kazimiera, mieszkanka Ząbkowskiej 4.
“Boję się, że sufit zawali się na głowę”

– Obserwuję klatkę odkąd rozpoczął się remont. Robotnicy walą, tłuką się, to są bardzo silne uderzenia i pęka wszystko – mówi Kazimiera.

– Cały blok dosłownie “chodzi” – skarży się Renata, która mieszka  na I piętrze. – Chciałam zrobić remont w pokoju syna, ale boję się, że sufit dosłownie zawali mi się na głowę – dodaje.

Mieszkańcy narzekają też na brak zainteresowania ze strony administracji. Jak tłumaczą w rozmowie z nami, wielokrotnie sygnalizowali swój problem.

– Panowie z administracji przyszli popstrykali trochę zdjęć i sobie poszli. Zapewne zainteresuje się tym gmina jak budynek runie i stanie się tragedia – ocenia Dorota.

Wykonawca: nie jesteśmy stroną

Przedstawicielka firmy Mostostal, wykonawcy Centrum Kreatywności Targowa 56 tłumaczy, że tylko wykonuje prace zlecone jej przez miasto.

Nie do końca jesteśmy stroną w tej sprawie. Inwestorem i właścicielem nieruchomości, na której prowadzimy budowę, jest Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Mostostal od momentu podpisania umowy z inwestorem prowadzi zakres swoich prac zgodnie z zawartą umową, prawomocnym pozwoleniem na budowę w  sposób ciągły i bez zwłoki – informuje Agata Falęcka, rzecznik prasowy Mostostal Warszawa S.A.

Dzielnica: my tego nie koordynujemy

Zarówno administracja budynku z siedzibą przy ul. Mackiewicza, jak i Zarząd Gospodarki Nieruchomościami nie chcą komentować sprawy. Odsyłają nas do rzecznika prasowego dzielnicy.

Wiemy, jaka jest sytuacja i reagujemy – ucinają w rozmowie z nami pracownicy administracji.

Na temat kamienic przy Ząbkowskiej proszę o cierpliwość. Czekamy na informacje od ZGN-u. Proszę się zgłosić do biura funduszy i rozwoju, ponieważ to oni nadzorują pracę nad Centrum Kreatywności. Ja na ten temat nie jestem w stanie udzielić żadnych informacji, bo to nie jest nasze zadanie. My tego nie koordynujemy. Jesteśmy tylko dzielnicą, gdzie ta inwestycja się odbywa – broni się Barbara Dżugaj, rzecznik prasowy dzielnicy Praga-Północ. Ale obiecuje zebranie informacji.

Z wiceprezydentem Michałem Olszewskim, któremu podlega Biuro Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego, w piątek nie udało nam się skontaktować.

Redaktorzy TVN Warszawa obiecali monitorować sprawę.

Autor:
Katarzyna Śmierciak,
k.smierciak@tvn.pl/ jb //lulu

www.tvnwarszawa.pl


Ząbkowska 2 i 4 – zobacz jakie kamienice znajdują się pod tym numerem.

 

Z dnia by 4dmin jako Aktualnosci

Comments are closed.