• .
  • .
  • .
  • .
  • .
  • .
  • .
  • .

Coroczne Święto Ząbkowskiej i Brzeskiej

Znane jest również jako Dzień Ząbkowskiej lub KULmixTURA i odbywa się zawsze we wrześniu. Jego historia sięga niezbyt daleko, bo do 2007 roku, kiedy to odbyło się tak na prawdę po raz pierwszy.

Wydarzenie jednak mimo swojej krótkiej historii cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród mieszkańców Pragi Północ ale i całej Warszawy.

Z roku na rok dzieje się tam więcej i Święto Ząbkowskiej i Brzeskiej jest sukcesywnie rozbudowywane o nowe atrakcje i punkty programu.

Koncepcja Dnia Ząbkowskiej jest taka, aby skupiać różne kultury i narodowości, promować wielokulturowość i uczyć – o kuchni, zwyczajach, rękodziele, strojach i kulturze.
To także ogólne targowisko z wyrobami ręcznymi, kateringiem i rozmaitymi “hand-made suwenirami” rozmaitych autorów z rozmaitych stron Polski i świata. Doskonały event dla całej rodziny, artystów i dzieci.

Jak wygląda Święto Ząbkowskiej? Ano klawo, kolorowo, głośno i ciekawie!
Ulice Brzeska i Ząbkowska są zazwyczaj wyłączone z ruchu (poza edycją 2011 – ze względu na przebudowy innych ulic Pragi), a po obu stronach ustawiają się stragany, stoiska i bufety. “Bramy tematyczne” obstawiane są zazwyczaj przez reprezentacje lokalnych mniejszości z regionów takich jak Gruzja, Czeczenia, Afryka, Brazylia, Kuba, Wietnam, Indie, Izrael i wiele wiele innych. W każdej z bram ustawiane są dekoracje i prowadzone są rozmaite zajęcia mające na celu przybliżenie kultury danego kraju czy narodowości. Ważnym elementem jest również zawsze scena, która oblegana jest przez rozmaitych artystów i kończy Święto Ząbkowskiej i Brzeskiej wieczornym koncertem na rozchodne.

Święto Ząbkowskiej i Brzeskiej to także doskonała okazja aby zajrzeć do wielu knajpek i lokali Ząbkowskiej. Zawsze tego dnia organizowane są tam różne imprezy, promocje i wydarzenia kulturalne.

Wydarzeniu przewodzi Miasto Stołeczne, Praga Północ oraz cały szereg organizacji i sponsorów. Dzieje się dużo i warto tam zaglądać.

Jak wyglądało Święto Ząbkowskiej i Brzeskiej w ostatnich latach? Sprawdź:

W przyszłym roku Święto Ząbkowskiej odbywać się będzie najprawdopodobniej w pierwszy weekend września.