Ząbkowska 5

Pół-studnia pod adresem Ząbkowska 5

To bardzo ciekawe i od zawsze rozrywkowe miejsce. Kiedyś znane jako Oficyny Piotra Ujczaka, należały do parterowego domu frontowego, po którym został pusty plac przy ulicy (frontowa część została rozebrana około 1965 roku). Oficyny pochodzą z 1931.

Piotr Ujczak był znanym przedwojennym masarzem i właścicielem wędliniarni przy ulicy Targowej. To on zbudował ten dom w 1932 roku.

Może nie interes, ale miejsce przejął po dziadku Andrzej Ujczak, który przez wiele lat prowadził w piwnicy bocznej oficyny kultowy sklep “Dziupla” – właśnie pod adresem Ząbkowska 5. Założył go w 1979 roku i przez wiele lat miejsce to było mekką długowłosych młodych ludzi w rozciągniętych koszulach, zakochanych w muzyce heavymetalowej i hardrockowej. Zaglądali tu nawet fani z zagranicy. Z czasem w ofercie znalazły się T-shirty, rozmaite gadżety oraz bilety na koncerty.

Do początku 2012 roku, na Ząbkowskiej 5 grała nieco inna muzyka – kamienica kusiła aż trzema lokalami, które w ciekawym, charakterystycznym dla Pragi klimacie zapewniały rozrywkę, dobre piwko i miłą atmosferę. Po drugiej stronie lustra, Królicza Nora oraz Skłot. Z powyższych działa dalej przeniesione jedynie “Lustro”.

Aktualnie (2013), pół-studnia jest remontowana. Trwają tam prace budowlane i powstaje nowa inwestycja, której szczegóły opisane są w artykule “Ząbkowska 5 się rozbudowuje

Wszystkim pamiętającym “Dziuplę” oraz tym, którzy chcieliby choć przybliżyć sobie klimat tego miejsca polecamy wywiad z jej założycielem, Piotrem Ujczakiem (wnukiem właściciela kamienicy – Piotra Ujczaka):

Dzięki uprzejmości: http://www.pragagada.pl/epizod.php?id=170

Lokalizacja na mapie: