Kamienice od 15 do 25

Na odcinku ulicy Ząbkowskiej pomiędzy Brzeską a Markowską zwracają uwagę relatywnie nowe domy czynszowe, które zbudowano pod koniec lat 90 a oddano do użytku w roku 2000. Budynki po parzystej stronie wzorowane były na kamienicach sprzed stu lat. Są ciekawym połączeniem starego stylu i nowego budownictwa. Swoim charakterem, “bloki” (tak nazywają je miejscowi “Prażanie”) całkiem nieźle wpasowały się w zabudowę Ząbkowskiej. Bardzo ciekawa jest też nieparzysta część tego odcinka.
Parterowe części budynków posiadają kopie fasad kamieniczek z drugiej połowy XIX w. Ich przywrócenie było niestety sporym problemem da inwestora, który nie chciał się zgodzić na zmiany w projekcie. Parterowa elewacja nawiązuje do dwóch, prawie bliźniaczych domów pod dawnymi numerami 17 i 19 oraz piętrowa kamieniczka o niegdysiejszym numerze 21. Numery 17 i nr 21 wciąż istniały, gdy zaczęto budowę nowych bloków, a kamieniczkę nr 19 rozebrano jeszcze w latach 60. XX wieku. Developer chciał oba domy rozebrać całkowicie, ale udało się wymóc na nim ocalenie fasad. Niestety, mimo zgody stan techniczny budynków okazał się bardzo zły i planu nie udało się wdrożyć. Fasady jednak zostały odrestaurowane, łącznie z fasadą domu nr 19 oraz drewnianym daszkiem łączącym obie kamieniczki. Do rekonstrukcji fasad i przywrócenia im dawnego charakteru wykorzystano stare zdjęcia i szczątkowe, zachowane materiały. Tuż przed skrzyżowaniem Ząbkowskiej i Markowskiej, po nieparzystej stronie, w charakterystycznej “studni”, inwestor zachował ponad 100 letni dąb, który dziś jest już zabytkiem natury.
Osiedla, które mieszczą się po obu stronach dziś nazywane są “Kolonią Ząbkowska”. Budynki są nowoczesne i posiadają garaże podziemne. W parterowych segmentach zaś znajdują się powierzchnie użytkowe.

Na rogu Brzeskiej (Ząbkowska 17) działała kiedyś restauracja “Szemrana”. W 2002 r. jednak, miał tam miejsce wyrok gangsterski i zastrzelono wtedy niejakiego “Hiszpana”. Ten swoisty chrzest nie był dla restauracji dobrą wizytówką. Knajpa upadła, a w jej miejscu otwarto… posterunek policji!

Lokalizacja na mapie:


Wyświetl większą mapę