Kamienica Szejna i Tychońskiego

Kamienica Szejna i Tychońskiego mieści się na samym początku ulicy – przy Ząbkowskiej 2. Powstała w 1914 roku (data widnieje na szczycie elewacji) i jest chyba jedną z najbardziej charakterystycznych rozpoznawalnych na Północnej Pradze. Posiada narożną więżycę z kopułą i iglicą. Została pieczołowicie wyremontowana w 2002 r. Podczas remontu, zabytkową iglicę, a w zasadzie wieńczącą ją kulę przekazano do Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy. Dziś zastępuję ją kopia.
Na parterze, na samym rogu znajduje się wejście do Baru Ząbkowska – popularnego Praskiego “mleczniaka”, gdzie można smacznie i tanio zjeść…od wielu już lat. Kiedyś Bar Ząbkowski zaliczał się do czołówki barów w Warszawie – dziś jednak, bary mleczne wypierane są przez fast foody.

Na starych zdjęciach kamienicy zobaczyć można szyld sklepowy z napisem “Szerpas”. Był to przedwojenny sklep z ubiorami męskimi należący do praskiego żyda o imieniu Josek Herman. Sklep miał poważne problemy, gdy w 1928 r. niejaki Józef Głowacki podający się za kierownika szkoły w Otwocku zamówił kilka kosztownych wtedy palt. Towar rzecz jasna odebrał, lecz późniejsze poszukiwanie nabywcy celem wyegzekwowania kolejnych rat płatności okazała się bezcelowa – w Otwocku nikt taki nigdy nie mieszkał.

Lokalizacja na mapie:


Wyświetl większą mapę