Kamienica Sikorskich

Kamienica Władysława Sikorskiego, zwana również Kamienicą Sikorskich powstała w latach 1890-1891 (data widnieje na bocznej ścianie budynku). Mieści się przy Ząbkowskiej 3 i jest pierwszym budynkiem po nieparzystej stronie ulicy. Budowla przetrwała II Wojnę Światową bez większych uszczerbków, jednak późniejsze czasy okazały się dla niej zdecydowanie gorsze. Niszczała bez remontu aż do roku 2000, kiedy podczas “rewitalizacji Ząbkowskiej” odzyskała swoją świetność. Odtworzono dawne zdobienia fasady a także odrestaurowano zachowany, oryginalny piękny balkon nad wjazdem do bramy.
Co ciekawe, oprawy okien drugiego piętra zrekonstruowano w oparciu o fotografię bardzo podobnej (lub być może nawet takiej samej) oprawy okiennej jednej z kamienic stojącej do dziś w Kielcach. Jedyne zdjęcie kamienicy Sikorskich z 1919 r. nie było zbyt dokładne, ale współautorowi planu Rewitalizacji ulicy Ząbkowskiej, Januszowi Sudeckiemu, udało się przypadkowo odnaleźć właśnie w Kielcach kamienicę o podobnym wystroju. Ponad sto lat temu dekorację kamienic wykonywano w oparciu o dokładnie skatalogowane wzory i wykonanie dwóch podobnych fasad nie było wtedy wielkim problemem.

Kamienica jest dwupiętrowa, posiada jedno podwórze z zachowanym pierwotnym układem przestrzennym, oficyną i stajnią. W podwórku znajduje się kapliczka, odnaleziona wśród gruzów na strychu kamienicy. Została również pieczołowicie odrestaurowana i ustawiona ponownie na podwórku 6 września 2009 roku.

Na budynku, obok dzisiejszego sklepu spożywczego “Misiek” widnieje także tablica upamiętniająca Stowarzyszenie Spożywcze Robotników Chrześcijańskich „Prażanka”, które w tej kamienicy, pod kierownictwem Marii Rudlickiej uruchomiło w 1907 roku swój pierwszy sklep na Pradze Północ. Odsłonięcie tablicy miało miejsce 12 stycznia 1987 roku.

Lokalizacja na mapie:


Wyświetl większą mapę