O Ząbkowskiej

Ulica Ząbkowska – Prawy brzeg Wisły, jedna z najbardziej znanych ulic warszawskiej Pragi, w obecnej dzielnicy Praga Północ, prowadząca od ul. Targowej na wschód. Jest to dawna droga do Woli Ząbkowskiej, która od XVIII w. nazywana jest Ząbkami. Taka jest właśnie ortogeneza obecnej nazwy, a co ciekawe, dzisiejsza ulica Łodygowa nazywała się tak samo do 1954 roku. Ząbkowska stanowiła granicę między gruntami jurydyk Praga (na północ od niej) i Skaryszew (na południe).

Ząbkowska rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z Targową i S. Okrzei, po czym kieruje się w stronę północno-wschodnią przecinając kolejno takie ulice jak: Brzeską, Markowską (która jest granicą między Starą Pragą a Szmulowizną), Nieporęcką, Tarchomińską i T. Korsaka, by zakończyć się na skrzyżowaniu z Radzymińską i Kawęczyńską. Ząbkowska ma 900 metrów długości.

W 1998 roku, ulica Ząbkowska w rankingu Gazety Wyborczej została uznana za jedno z niewielu “Magicznych miejsc Pragi” – takim też bez wątpienia jest.

Najbardziej znanym prażaninem z Ząbkowskiej jest zdecydowanie śpiewak Wiesław Ochman. Tu się urodził i mieszkał w latach 1937-50. Jego rodzinny dom przy Ząbkowskiej 48 dziś już nie istnieje.

Tak życie na Ząbkowskiej wspominał Wiesław Ochman w wywiadzie dla “Gazety Wyborczej”:

W pamięci szczególnie zapisał mi się budynek Monopolu Spirytusowego z czerwonej cegły. Nasz sąsiad jeździł tam rowerem do pracy i w ramie tego roweru wywoził z zakładu spirytus.
Pamiętam wozaków jeżdżących furmankami. Najbardziej malowniczą postacią był starszy kolega G., który zajmował się “kradzieżstwem”. On miał do tego prawdziwy talent. Ale był też honorowym człowiekiem i nigdy nie oszukiwał w kartach. Gdy go kiedyś posądzono o oszustwo w grze, popełnił samobójstwo, wbijając sobie nóż w brzuch.


Gdzie jest ulica Ząbkowska i jak przebiega?


Wyświetl większą mapę

Na podstawie: wikipedia.org