Muzeum Polskiej Wódki w Koneserze

Powstanie Muzeum Polskiej Wódki w Koneserze

 

Rozbudowa i remont Konesera trwa. Znikają dotychczasowe lokale – pojawiają się nowe (no, przynajmniej na planach). Jedną z nowości jest Muzeum Polskiej Wódki, które powstanie w Monopolu.

Sala kinowa, z której wychodzi się prosto w łan zboża, olbrzymi żyrandol z zawieszonych pod sufitem szklanych butelek, sala “eksperymentalna”, w której będzie można doświadczyć skutków bycia na rauszu – to elementy ekspozycji Muzeum Polskiej Wódki, które powstanie w dawnej fabryce wódek Koneser przy Ząbkowskiej. W piątek rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na wnętrza muzeum.

Muzeum Polskiej Wódki zajmie ponad 3 tys. m kw.

I to na pięciu kondygnacjach wyremontowanego budynku Rektyfikacji w kompleksie dawnej fabryki wódek Koneser przy Ząbkowskiej. Ten kompleks firma BBI przerabia na zespół budynków biurowych, usługowych i mieszkaniowych. Budynek Rektyfikacji wynajęła niedawno na dziesięć lat koncernowi Pernod Ricard, produkującemu m.in. wódkę Wyborową. Koncern zastrzegł, że architekci muszą tak planować wnętrza, by koszt urządzenia muzeum nie przekroczył około 8 mln zł.– Polska wódka to jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie marek. Jedyny polski produkt globalny. Zależy nam więc, by Muzeum Polskiej Wódki stało się miejscem, gdzie w sposób nietuzinkowy pokazana zostanie historia i współczesność naszego narodowego trunku. Mamy nadzieję, że wyróżnione w konkursie prace wspomogą nas w osiągnięciu zamierzonego efektu. Ostateczne decyzje podjęte zostaną jednak po zakończeniu procesu negocjacji – mówi Andrzej Szumowski, prezes Stowarzyszenia Polska Wódka, patrona przedsięwzięcia.

Konkurs na zaprojektowanie muzeum ogłoszono w maju. Realizacja projektu ma przebiegać w ekspresowym tempie, według założeń muzeum ma zacząć działać na początku 2017 r. – trzy lata wcześniej niż na placu Defilad ma zacząć działać Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Źródło oraz więcej informacji pod tym linkiem
Z dnia by 4dmin jako Aktualnosci

Comments are closed.