Muzeum designu w Koneserze

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w dawnej Wytwórni Wódek “Koneser” na Pradze powstaje przyczółek Muzeum Narodowego. Będą tu zajęcia edukacyjne z wzornictwa, a w przyszłości – być może – siedziba zbioru polskiego designu.

Licząca ponad 24 tys. obiektów kolekcja wzornictwa Muzeum Narodowego jest upchnięta w ciasnym magazynie w Otwocku Wielkim pod Warszawą. Jej część pokazano wiosną na wystawie “Chcemy być nowocześni”, którą obejrzało ponad 30 tys. osób. Po tym sukcesie ekspozycja rusza w trasę po Polsce i zagranicy. W październiku zobaczą ją mieszkańcy Szczecina, w lutym – Gdyni, potem odwiedzi m.in. Holandię. Powodzenie wystawy nie przełożyło się, niestety, na znalezienie upragnionej siedziby dla zbioru. Kuratorki kolekcji zabiegają o nią od lat. Ich starania wspiera “Gazeta”.

Pojawiła się jednak szansa na ulokowanie polskiego designu w zabytkowych murach dawnej Wytwórni Wódek “Koneser” przy Ząbkowskiej. Wczoraj w budynku starej gorzelni na wykonanym z beczki po oleju stoliku list intencyjny podpisali wicedyrektor Muzeum Narodowego Beata Chmiel i Rafał Szczepański, wiceprezes firmy BBI Development, do której należy “Koneser”.

Deweloper udostępni 200-metrową salę na parterze gorzelni zajmowaną ostatnio przez sklep Magazyn Praga. Od 22 października będą się w niej odbywać zajęcia edukacyjne na temat wzornictwa. – Muzeum Narodowe wprowadza Pragę w orbitę wielkiej kultury – nie krył entuzjazmu Rafał Szczepański, przywołując też związki designu z produkcją wódki: – Autorem projektu butelki “Wyborowej” był przecież Frank Gehry.

– Ze względu na panujące tu surowe warunki będziemy pokazywać przedmioty ze szkła, plastiku i ceramiki – zapowiedziała Beata Chmiel. – W tej chwili ten budynek nie nadaje się do trzymania delikatnych tkanin czy sklejki. Planujemy lekcje z dziećmi i warsztaty z osobami słabowidzącymi.

Wzniesiona w końcu XIX w. gorzelnia góruje nad fabrycznym kompleksem pięciokondygnacyjną wieżą. Kiedyś odbywał się w niej proces oczyszczania spirytusu, czyli rektyfikacja. W niższych skrzydłach mieściły się sala aparaturowa i kotłownia. Firma BBI Development przeznaczyła ten budynek na cele kulturalne. Już teraz mieści się w nim ekspozycja Muzeum Warszawskiej Pragi i Galeria Klimy Boheńskiej. Kultura ma być uzupełnieniem dla powstającego w “Koneserze” zespołu mieszkalno-biurowo-handlowego. Ten składa się z zaadaptowanych zabytkowych budynków fabryki i nowych domów od strony Białostockiej i Nieporęckiej. Wartą 500 mln zł inwestycję deweloper chce ukończyć w 2014 r.

– Mam nadzieję, że to dopiero wstęp do poważniejszej współpracy z Muzeum Narodowym – mówił wczoraj Rafał Szczepański. – Naszą intencją jest, by większa część budynku rektyfikacji była wykorzystana przez tę instytucję. Pragniemy sprowadzić tu całą kolekcję wzornictwa Muzeum. Dołożymy wszelkich starań, żeby się tak stało.

Budynek ma w sumie 1,6 tys. m kw.. BBI planuje rozpoczęcie jego rewitalizacji w przyszłym roku. – Po remoncie i odpowiedniej adaptacji będzie się nadawał dla naszej kolekcji wzornictwa – stwierdziła Beata Chmiel. Na pytanie, czy Muzeum Narodowe wprowadzi się do “Konesera” na podstawie umowy najmu i ile będzie za to płaciło, odpowiedziała: – Prowadzimy jeszcze rozmowy z właścicielem.

Na podstawie: Gazeta.pl
Z dnia by 4dmin jako Aktualnosci

Comments are closed.