Skamiejka

Skamiejka to w zasadzie nowe i zupełnie inne miejsce na Ząbkowskiej.To miejsce ma niesamowitą, bo Rosyjską duszę.
Do Skamiejki dostaniesz się skręcając z Ząbkowskiej na wysokości jej numeru 37/39 w ulicę Nieporęcką – mieści się ona nigdzie indziej, jak w pięknej kamienicy z blankami. Dalej nie sposób przeoczyć: urokliwe skrzynki, stoliki i poduszki dla gości.
Knajpka jest bardzo mała, przez co kameralna, przytulna i oryginalna. Wystrój to rozmaite akcenty rosyjskie – samowary, instrumenty muzyczne, matrioszki, obrazki, książki i zabawki. Zaglądając tam ma się wrażenie małego muzeum etnograficznego – a to dlatego, że jedna z właścicielek – przemiła Pani Tamara – jest z pochodzenia Rosjanką:
Wcześniej pracowałam w polsko-rosyjskiej klubokawiarnioksięgarni. Prowadziłam też Skamiejkę, która mieściła się wtedy w centrum. Teraz już jej nie ma. Niedawno pojawiła się na Pradze, w nowym wydaniu!
Skamiejkę ciężko umiejscowić w nomenklaturze gastronomicznej. Nie jest restauracją – pubem czy barem na szczęście też nie. najbliżej jej chyba do kulturalnej jadłodajni lub kawiarenki.
Specjalnością lokalu są rosyjskie specjały przyrządzane według oryginalnych przepisów: pielmienie, czyli tradycyjne rosyjskie pierożki z surowym mięsem, podawane z octem, musztardą lub śmietaną, zupa z frikadelkami, a także solanka zrobiona z różnych rodzajów mięsa, z dodatkiem oliwy i cytryny. Są też żeberka z kapustą i zupa na kwasie chlebowym. Na deser – przeróżne ciasta. Herbata, podawana z konfiturami, parzona jest w samowarze. Kawa zaś w oryginalnym armeńskim tyglu.

Skamiejka zaprasza też czasem na minikoncert, wieczorek literatury rosyjskiej, pokaz filmów czy wspólne, sąsiedzkie śpiewanie i biesiadowanie.

Przykładowe ceny: kawa z tygielka – 5 zł, herbata z konfiturami – 5 zł, zupy – 8 zł.

Nazwa: Skamiejka
Adres: Ząbkowska 37/39 (wejście od Nieporęckiej)
Tel: Edyta +48 608-623-653
Tel: Tamara +48 510-059-477
http://pl-pl.facebook.com/Skamiejka
skamiejka@gmail.com